Profidea dla kobiet

Wyprawy z sakwami okiem bikefittera

Przestrzegając kilkunastu zasad nawet początkujące osoby poradzą sobie doskonale. Należy jednak pamiętać, że niezależnie gdzie się wybieracie na wyprawę rowerową, musicie mieć świadomość, że jadąc około 6 godzin dziennie, w trakcie 14 dniowej wyprawy, przekręcicie korbą rowerową przynajmniej pół miliona razy. Wystarczy niewygodne siodło, za nisko opuszczona sztyca, źle dobrany rozmiar ramy rowerowej aby ból i dyskomfort przesłoniły wam radość z pokonywanych kilometrów.  Pomyślcie o profilaktyce, która uchroni was przed bólem kolan i kontuzjami. Gwarantuję Wam, że do celu dojedziecie mniej zmęczeni a każdy Wat wypracowanej przez was mocy zostanie dobrze wykorzystany.

Poprawny dobór rozmiaru ramy rowerowej.

Każdy producent rowerów ma tabelę skorelowaną ze wzrostem rowerzysty. Należy traktować to jako wstępny parametr, istotną sprawa są proporcje pomiędzy długością kończyn a długością tułowia. Im krótszy tułów, tym rama powinna być o mniejszym rozmiarze. Ważne: interesuje nas parametr długości górnej rury w rowerze, a nie rury podsiodłowej, producenci różnie podają. Dobór roweru do swojej płci – rowery te różnią się geometrią i akcesoriami przystosowanymi do anatomii damskiej lub męskiej np. siodła.
Dobór wielkości koła, długości korby, szerokości i rodzaju siodła, długości mostka, szerokości kierownicy. Jeżeli masz z tym problem poproś o poradę Bikefittera.

Ustawienie poprawnej pozycji na rowerze.

Trzy najważniejsze miejsca styku roweru i rowerzysty to : siodło, pedały i kierownica. Od ich prawidłowego umiejscowienia zależeć będzie komfort rowerzysty w trakcie długiej wyprawy rowerowej.

Siodło

Głównym zadaniem siodełka jest odpowiednie wsparcie guzów kulszowych miednicy (struktur kostnych a nie miękkich tkanek), symetryczna pozycja na rowerze, co przekłada się na prawidłową biomechanikę w trakcie pedałowania. Odległość pomiędzy guzami kulszowymi i różnice w budowie anatomicznej determinują odpowiednią szerokość siodła, jego kształt (płaskie lub profilowane) i wykończenie krawędzi siodła. Za wąskie siodło ogranicza swobodny przepływ krwi, ucisk na struktury nerwowe, doprowadza do otarć, zgrubień i  stanów zapalnych, które nieleczone prowadzą często do interwencji chirurgicznej. Siodła damskie i męskie znacznie różnią się między sobą i dostosowane są do różnic anatomicznych.

Damskie siodełka, są krótsze i mają większe wycięcie, dostosowane kształtem do ich miednicy.  Siodełka dla mężczyzn powinny mieć kanał wentylacyjny, który spełnia zarówno rolę chłodzącą jak również redukuje do minimum ucisk na tkanki miękkie i nerwy.

Pedały:

Zastosowanie pedałów zatrzaskowych jest najlepszą i najbardziej efektywną alternatywą  Wpływa na płynność pedałowania, wymuszając odpowiedni rytm i zapewnia, ze z obciążonym rowerem wyjedziesz bez problemu do góry.

Warto zaopatrzyć się w odpowiednie wkładki do butów, które dopasowane są do budowy anatomicznej stopy i przeciwdziałają stratom energii.

Kierownica:

Położenie kierownicy jest kluczowe. Powinna być ustawiona przynajmniej na wysokości siodła, a najlepiej jeśli jest wyżej. Ręce na kierownicy powinny spoczywać w pozycji „powitalnej” nadgarstki wyprostowane a łokcie lekko ugięte, ramiona rozluźnione. Taka zrelaksowana pozycja sprzyja precyzji sterowania rowerem, zmniejsza napięcia we wszystkich odcinkach kręgosłupa minimalizując kontuzje. Zastosowanie rękawiczek z wkładkami żelowymi zabezpieczy  rowerzystę przed drętwieniem dłoni wskutek długotrwałego ucisku na nerw łokciowy.

Odpowiedni balans na rowerze.

Wysokość siodła, jak również jego położenie względem suportu jest sprawą kluczową. Decyduje o komforcie jazdy, efektywnej pracy mięśni i dobrze ustawione zabezpiecza przed ewentualnymi kontuzjami.

Ustawienie sakw rowerowych:

Bagażnik wymusza odpowiednie ustawienie sakw rowerowych,  przesunięcie jak najbliżej sztycy z siodłem, zmniejszy znacznie obciążenie twoich stawów i mięśni.

Rada:

Przynajmniej miesiąc przed wyprawą zaplanuj 3 godzinną sesję na dobranie odpowiedniej pozycji na rowerze w profesjonalnym studio Body Geometry Fit.

Tamara Górecka-Werońska

Bikefitter w Profidea Body Geometry Fit Studio Kraków

Komentarze